Szukaj na tym blogu

czwartek, 17 listopada 2011

Kuchnie prawidłowo urządzone to wygoda na lata


Prawidłowo urządzone mieszkania odwdzięczają się nam wygodą w użytkowaniu przez wiele lat. Dobrze zaprojektowane wnętrza nie zabierają czasu na wykonywanie niepotrzebnych czynności. W ergonomicznie zaaranżowanym domu wszystko jest pod ręką.
Ergonomicznie urządzony dom z całą pewnością można porównać do wygodnych butów, które nie dość, że rewelacyjnie się prezentują, to i nadają się na długie spacery. Idealnie urządzone mieszkanie powinno łączyć urodę z funkcjonalnością.
Zatem czym się kierować, gdy chcemy stworzyć wygodny projekt wnętrz naszego domu?
Podstawowym przyświecającym nam na wszystkich etapach aranżacji priorytetem zawsze powinna być ergonomia.

Strefy

Zacznijmy od podziałów na strefy. Ogólnie wyróżniamy dwie strefy: dzienną i nocną. Zastosowanie takiego podziału jest istotne zarówno ze względu na akustykę, jak również zachowanie pewnej intymności miejsc odpoczynku.
Strefy te sytuuje się w możliwie największym oddaleniu od siebie. W parterowym domu dobrze jest strefę nocną umieścić w wydzielonym skrzydle domu. Kierować się powinno zasadą - salon jak najdalej od sypialni. W domu z poddaszem strefę nocną umieszcza się na piętrze.
Taki podział pozwala integrować się rodzinie w otwartej strefie dziennej oraz znaleźć spokojny kąt do odpoczynku i pracy.

Salon serce domu

Przy aranżacji salonu powinniśmy uwzględnić metraż pomieszczenia, funkcje, które ma spełniać, a także styl życia rodziny. Inaczej projektować należy wnętrze, w którym będzie kuchnia połączona z salonem i jadalnią niż, gdy salon stanowi równocześnie pokój bawialny dla małych dzieci.
Rodzina, która przyjmuje wielu gości musi uwzględnić na stałe ulokowanie sporego stołu z możliwością rozłożenia go przy większych imprezach. W tym wypadku wygodniejsza będzie reprezentacyjna przestrzeń dobrze skomunikowana z kuchnią.
W sytuacji, gdy przeważnie jadamy osobno, a miejsce mamy ograniczone możemy zadowolić się małym stolikiem. Nie musimy za wszelka cenę wstawiać dużego stołu.
W chwilach, gdy mamy większą ilość gości idealnie zdaje egzamin rozkładany stół przynoszony z piwnicy na większe okazje.

Unikajmy wstawiania olbrzymiego stołu, który zacieśni nam na co dzień mieszkanie. Kierujmy się zasadą, że lepiej zorganizować dostawiane stoły, niż ciągle omijać stół, który potrzebny nam kilka razy w roku.
Łącząc salon z jadalnią i kuchnią należy poprzez właściwą aranżację zaakcentować poszczególne funkcje pomieszczenia.

Najwygodniej jest, jeśli stół znajduje się w pobliżu kuchni. W strefie jadalni bardzo dobrze zdaje egzamin witrynka, w której można schować zastawę, sztućce i obrusy. Pozwala nam to zaoszczędzić wielu kroków przy serwowaniu posiłków.
Często brakuje nam w kuchni kącika na kolejny stół, wtedy projektując wnętrze warto zaopatrzyć jadalnię w efektowne podkładki pod talerze, które nie dość, że uchronią obrus to i ozdobią stół.
Nie możemy zapomnieć o odpowiednim oświetleniu. Zadbajmy o to, by w jadalni nad stołem znalazł się żyrandol z osobnym wyłącznikiem.
Idealnie jest, gdy w części kuchennej oprócz oświetlenia podszafkowego znajduje się przysufitowy punkt świetlny (plafon) umieszczony na środku pomieszczenia.
W strefie salonu poza żyrandolem warto zastanawiać się nad dyskretnym światłem przydatnym przy oglądaniu telewizji.

Miarą wygody w salonie są meble. Nabywając je nie kierujmy się wyłącznie niższą ceną. Komfort przede wszystkim. Wysokość oparcia, miękkość siedziska oraz wybór materiału powinny być dostosowane do naszych potrzeb. Wypoczynki zrobione ze skóry mają tak samo jak materiał swoje dobre i złe strony. Warto wypytać sprzedawcę o wszystkie szczegóły.

Bardzo bezpieczne jest zastosowanie mebli systemowych, które można ze zmianą potrzeb różnie komponować.

Kuchnia

Dążenie do wygody przejawia się również w tendencji do otwierania kuchni na salon. Coraz częściej aranżujemy salon i kuchnię, jako wnętrza jednoprzestrzenne.
Ma to oczywiście zalety i wady. Plusem takiego połączenia jest z pewnością większa przestrzenność mieszkania. Oprócz tego rozwiązanie takie pozwala na pełniejszą integrację członków rodziny. Osoba gotująca w pełni może towarzyszyć innym domownikom.
Wadą takiego rozwiązania jest wspólna akustyka. Osoba miksująca ciasto w pełni zagłusza telewizor. We wnętrzu jednoprzestrzennym zarówno zapachy, jak i lotne substancje rozchodzą się po pomieszczeniu. Należy mieć świadomość wszystkich za i przeciw. Najbardziej czułym miejscem na błędy w aranżacji jest kuchnia. Tutaj popełnione niedopatrzenia mszczą się w podwójnie.

Niektóre z błędów to:

- Robienie przyłączy elektrycznych i gazowych przed zrobieniem projektu. Trzeba je później przerabiać, dlatego niektórzy aby nie ponosić kosztów przeróbek godzą się na pozostawienie złego układu pomimo niewygody.

- Brak blatów roboczych pomiędzy zlewozmywakiem a kuchenką.

- Umieszczenie kuchenki w rogu lub w przejściu utrudnia korzystanie z niej, a wystające uchwyty patelni mogą być przyczyną groźnych poparzeń.


Projekty wnętrz Lublin Vena Urszula Tomaszewska


Kuchnie Lublin
Aranżacje wnętrz Lublin

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Profesjonalna wiedza opiera się również na słuchaniu wypowiedzi innych. Będę wdzięczna za Państwa opinie.
Z góry dziękuję Urszula Tomaszewska