Co na ściany w kuchni?

Pomysły na ściany

Uwaga na tłuszcze, oleje i kwasy w kuchni Powierzchnie narażone nie tylko na ścieranie, ale i na działanie detergentów powinny być odpowiednio zabezpieczone, by ułatwić nam utrzymanie ich w czystości. Skoro ściana nad kuchenką i zlewozmywakiem – narażona na działanie wysokiej temperatury i wilgoci – bardzo łatwo się brudzi, trzeba ją pokryć odpowiednim materiałem. Specjaliści podpowiadają wiele sposobów na ich pokrycie.

PŁYTKI CERAMICZNE

Są najpopularniejszym stosowanym materiałem. Niepalne, odporne na wodę, łatwe w utrzymaniu. Producenci prześcigają się we wzornictwie i kolorystyce. Ułatwia to aranżację, dając łatwość w dopasowaniu ściany do stylu wnętrza. Niedoskonałością są tutaj fugi, które niestety znacznie szybciej się brudzą i trudniej je wyczyścić. Należy to uwzględnić, wybierając na ściany mozaikę lub płytki o małych wymiarach.
Warto zastanowić się nad wielkością glazury. W kuchni brudzi się ona bardziej niż w innych miejscach domu. Im mniej fug, tym łatwiej utrzymać ścianę w czystości. Egzamin zdają spoiny epoksydowe, nie wchłaniające tłuszczu.
Rozwiązaniem jest także zastosowanie płytek do układania bezfugowego. Do kuchni powinniśmy kupować płytki szczególnie łatwe w utrzymaniu.
BLACHA
Ten sposób podpowiada nowoczesna stylistyka wnętrz. Najbardziej popularna jest blacha ze stali szlachetnej, ale stosuje się także aluminium. Wrażenie sterylności uzyskamy polerując blachę. Kuchnia wykończona w ten sposób wydaje się jednak bardzo „zimna”. Blachy o powierzchni satynowej i aluminiowa są dużo cieplejsze w odbiorze i bezpieczniejsze w aranżacji. Nie tylko nie dominują swą obecnością, ale także są praktyczniejsze. Mniej na nich widać na przykład ślady palców.
Blacha także może mieć wytłaczane faktury. Pomimo że to sporo efektowniejsze, w kuchni sprawdza się gorzej. Ze względu na liczne rowki i uwypuklenia trudno ją utrzymać w czystości.
Cała płaszczyzna ściany wyłożona blachą może wydawać się zbyt monotonna. Dlatego wykłada się nią jedynie część ściany, najczęściej nad kuchenką jako tło dla stalowego okapu.

FARBA
Do niedawna pomalowanie farbą ściany między kuchennymi szafkami uważano za brak wykończenia lub rozwiązanie tymczasowe. Dzisiaj producenci proponują farby wodoodporne i zmywalne. Ich jakość daje ochronę ściany porównywalną z płytkami ceramicznymi.
Zastosowanie farby w prosty sposób pozwala na zmianę charakteru kuchni. Każda farba jednak podkreśla nierówności ścian. Przed pomalowaniem konieczne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Nie wolno zapomnieć o zabezpieczeniu jej specjalną farbą podkładową, przeznaczoną do pomieszczeń mokrych.

BOAZERIA
Minął okres, w którym przeżywała czasy swojej świetności. Ale drewno w kuchni ciągle jest modne. Pokrycie ścian naturalnym drewnem to świetny sposób na ocieplenie. Boazerię należy dokładnie polakierować, by zapobiec puchnięciu przy kontakcie z wodą lub parą.

PŁYTY
W kuchni nieźle prezentuje się płyta wiórowa fornirowana lub laminowana. Takie panele można kupić wraz z całym systemem ich mocowania, który zapewnia szczelny i trwały montaż. Można też wyłożyć ścianę sklejką.

NATURALNY KAMIEŃ
Jest ekskluzywnym materiałem. Na ściany można go użyć w formie kamiennych płytek o różnych wymiarach albo w formie drobnej mozaiki. Na ściany w kuchni doskonale nadaje się granit, który nie dość, że nie wchłania tłuszczów, to także odporny jest na działanie związków chemicznych.
Kamienie o strukturze porowatej są trudniejsze do utrzymania w czystości. Dlatego wykorzystując go do wnętrz kuchennych jako okładzinę ścienną należy go dokładnie wypolerować. Jest mniej praktyczny. Wchłania tłuszcz i łatwo się plami. Aby tego uniknąć, można stosować odpowiednie impregnaty do marmuru.

KONGLOMERATY KAMIENIA
To dużo tańsze rozwiązanie, dające podobny efekt jak w przypadku kamienia naturalnego. W swoim składzie konglomeraty mają granit i kwarc, co zapewnia im podobną twardość i wytrzymałość na uszkodzenia oraz wysoką temperaturę. Dzięki dodatkowym składnikom – pigmentom – mogą mieć różne kolory. Ale najbardziej popularne są przypominające naturalny granit lub marmur.

SZYBA
Niekonwencjonalne i dość praktyczne. Ściana mlecznej lub lakierowanej szyby może być umieszczona bezpośrednio na ścianie lub w aluminiowych ramkach. Taka aranżacja daje optyczną lekkość. Czyni nawet małe wnętrza przestrzennymi. Problemem staje się jedynie usytuowanie gniazdek roboczych, bowiem szyba najczęściej jest hartowana, a wiercenie w tym tworzywie nie jest wcale łatwe. Wyjściem z sytuacji jest umieszczenie gniazdek pod szafkami.
Zapraszamy do odwiedzenie naszej strony www.kuchnie-vena.pl
Aranżacje wnętrz Lublin „Vena”- projektant wnętrz Urszula Tomaszewska
Meble kuchenne Lublin

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Łazienka w stylu wiejskim

Szafa powinna stanowić ozdobę wnętrza