Rozterki przy aranżacji wnętrz
Bogactwo oferty rynkowej pozwala myśleć o wnętrzach z fantazją. Możemy bawić się swobodą aranżacji. Aktualne trendy dają szeroki wachlarz kombinacji projektowych. Producenci prześcigają się w nowych pomysłach, dzięki czemu możemy realizować coraz ciekawsze projekty.
Współczesne wnętrza stanowią spore wyzwanie dla projektantów. Różnorodność form i kolorów wyposażenia pozwala na aranżację wnętrza zgodną z indywidualnym gustem. Za ich pomocą kształtu i barwy wprowadzamy odpowiedni charakter wnętrza, niekoniecznie ponosząc duże wydatki.
Dążenie do niepowtarzalności wnętrza powoduje odrzucenie tradycyjnych reguł i schematów aranżacji na rzecz rozwiązań nietuzinkowych. Liczy się pomysł. To on decyduje o wyjątkowości naszego mieszkania.
Nie obawiajmy się tworzyć aranżacji o indywidualnym charakterze. W końcu to nasze domy, więc najważniejsze, by ich wystrój był zgodny z naszym gustem. Kreując wnętrze nie kierujmy się tym, co ludzie powiedzą. Nie sposób sprostać wszystkim gustom naraz. Twórzmy projekty zgodne z naszymi upodobaniami. Przede wszystkim sami musimy czuć się dobrze we własnym domu. Projektując skorzystajmy z pewnych zasad aranżacji:
- Najważniejsza jest ergonomia i dopasowanie do gustu domowników. W Polsce z reguły remont przeprowadzamy raz na ok. 15-25 lat, więc wnętrza powinny być one ponadczasowe. Projekt powinien być oparty o kolory, które lubimy, w których czujemy się dobrze. Użycie innej barwy niż lansowana w katalogach wcale nie jest błędem. Często to, co prezentowane jest w czasopismach nie pasuje do naszych pomieszczeń. Z reguły „książkowe" aranżacje są odpowiednio wyreżyserowane. Tymczasem my nie zawsze posiadamy odpowiedni metraż. W folderach meble stwarzają wrażenie dużej przestrzeni. Wstawione do naszych mieszkań ze względu na małą powierzchnię mogą przytłaczać ciasnotą. Ogromne znaczenie ma ilość światła.
- Coraz szybsze tempo życia wywołuje potrzebę łatwej i niekosztownej zmiany przestrzeni. Zastosowanie lekkich modułowych mebli pozwoli na bezbolesną zmianę aranżacji. Nie przytłaczają one wnętrz i dają możliwość tworzenia układów dokładnie dostosowanych do naszych potrzeb. Proste formy dają wrażenie przestrzeni. Modułową strukturę posiadają zarówno stoły, jak i kanapy, a także meblościanki. Można w ten sposób utworzyć indywidualną kompozycję, fascynującą zarówno funkcjonalnością, jak i formą aranżacji.
- Coraz większym uznaniem cieszy się aluminium. Szary, metaliczny kolor aluminium świetnie kontrastuje z drewnem. Doskonale też prezentuje się z mlecznym szkłem. Wykorzystanie w aranżacjach tych materiałów daje wrażenie lekkości i nowoczesności, ale stwarza również wrażenie chłodu. Projektant wnętrz powinien przemyśleć ilość zastosowanych elementów aluminiowych.
- Nowoczesne wnętrze kojarzy się z surowością formy i chłodem. Możemy tego uniknąć wyposażając wnętrza w miękkie materiały o ciepłych barwach. Odpowiednie zaaranżowanie rozproszonego światła dodatkowo zwiększy przytulność.
- Wykorzystanie barwy w aranżacji daje nieskończone możliwości. Dzięki kolorom stwarzamy klimat.
Wrażenie porządku i czystości dają barwy stonowane i jednolite.
Optycznie powiększymy przestrzeń wykorzystując jasne kolory.
Krzykliwe możemy zastosować do niewielkich elementów, dodatków, lub łatwych do wymiany .
- Obecnie obserwujemy tendencje do pomieszczeń otwartych. Coraz częściej łączymy kuchnię z salonem. Często w domkach jednorodzinnych prawie cały parter domu jest pozbawiony drzwi. Przestrzenie wzajemnie się przenikają, w miejscu ścian stosujemy lekkie, ażurowe przesłony z gipskartonu.
Projektant wnętrz Urszula Tomaszewska
Komentarze
Prześlij komentarz
Profesjonalna wiedza opiera się również na słuchaniu wypowiedzi innych. Będę wdzięczna za Państwa opinie.
Z góry dziękuję Urszula Tomaszewska