Kuchnie w stylu...
Aranżacje wnętrz Lublin
Współczesne wnętrze stało się przestrzenią do wielu rozważań i wyborów. Gdy już nie musimy godzinami wystawać w kolejkach, by zdobyć przypadkowy regał, sami możemy decydować, co i gdzie wstawić do naszej kuchni.
Obecne trendy dają szeroki wachlarz możliwości projektowych. Producenci prześcigają się w nowych pomysłach. Nie bójmy się aranżować wnętrz o indywidualnym charakterze. W końcu to nasze domy, więc najważniejsze, by ich wystrój był w zgodzie z naszymi upodobaniami. Nie kreujemy wnętrza, by wystawiać je na opinie innych, bo nie sposób sprostać wszystkim gustom naraz. Przede wszystkim sami musimy czuć się dobrze we własnym domu. Projekt powinien być oparty o kolory które lubimy, w których czujemy się dobrze, a nie o lansowane w katalogach. Szukając inspiracji przeglądamy dziesiątki czasopism i strony w Internecie. Jesteśmy zagubieni w ilości dostarczonych nam informacji. Już na początku powstaje podstawowy problem: co wybrać? Zdecydujmy się na jeden konkretny styl. Każdy trend ma jednak charakterystyczne cechy.
Tradycyjny
Aranżacja kuchni to inwestycja na wiele lat. Style tradycyjne nie wychodzą z mody nigdy. Klasyka jest wieczna w przeciwieństwie do awangardowych pomysłów, które szybko mogą się znudzić. Taka kuchnia zwycięsko wytrzymuje próbę czasu. Kuchnia urządzona w stylu klasycznym będzie zawsze modna, bowiem jej atutem jest ponadczasowość.
Najbardziej tradycyjny jest styl rustykalny. Kreatorzy tego kierunku nawiązują do danej kultury. Kuchnie sprawiają wrażenie zamieszkanych od lat. Styl ten wprowadza ciepły i sielankowy nastrój do wnętrza. Stawia na podkreślenie naturalnego piękna drewna. Cechują go drewniane meble zdobione frezami, pilastrami i gzymsami. Czasami drzwiczki bywają nierównomiernie barwione i przecierane, żeby wyglądały na stare i podniszczone. Przeszklone szafki często ozdobione są witrażami. W dużych kuchniach można też mocować drzwiczki się do murowanych ścianek z glazurą. W takich stylizacjach także blaty wyłożone mogą być płytkami ceramicznymi. Do rustykalnej kuchni najlepiej pasuje sprzęt AGD wzorowany na dawnych urządzeniach. Bardzo dobrze prezentuje się w niej stylizowany okap wykończony drewnem. Świetnie wyglądają w niej kredensy i witryny. Wnętrze rustykalne można uzupełnić detalami z mosiądzu, porcelaną, obrazkami z motywami roślinnymi, kolorowymi zasłonkami i kwiatami. W kuchni utrzymanej w stylu klasycznym ozdobę stanowią stojące na wierzchu garnki, pojemniki i babcine słoiki z przetworami. Klasyka najlepiej sprawdza się na dużej przestrzeni.
Styl prowansalski
Styl ten wywodzi się z południa Francji, z Prowansji. Pełen frezów koronek i firaneczek może urzec bez reszty. Sielski klimat stylem przypominający czasy naszych prababć tworzą naturalne materiały, proste formy oraz ciepłe barwy ziemi i szafranu. Inspiracją są motywy zaczerpnięte z natury. Dominują w nim beże i biele. W stylu prowansalskim fronty wykonane są zazwyczaj z naturalnego drzewa z ozdobnymi i szybami witrażowymi. Meble zwykle występują w kolorach bieli i écru. Ściany pokryte są małymi płytkami (10×10) w słonecznych kolorach. Tradycyjne szafki kuchenne w stylu prowansalskim można zastąpić ceglaną zabudową z prostymi, pomalowanymi farbą frontami albo z zasłonkami z materiału. Nieraz meble zdobione są ręcznie malowanymi motywami. Kuchnie w stylu prowansalskim mają ciepłą i przytulną atmosferę.
Nowoczesne
Geometryczne kształty, proste fronty mebli, metal i szkło to cechy stylu nowoczesnego. Charakteryzuje go prostota i minimalizm. Tu możemy pozwolić sobie na dość sporą inwencję twórczą. Styl nadaje się do aranżacji zarówno dużych, jak i małych pomieszczeń. Wnętrze możemy różnicować kolorem: jasny pastelowy zalecany jest we wnętrzach małych, na ciemny- na przykład wenge, możemy sobie pozwolić, gdy dysponujemy dużą powierzchnią. Fronty mebli wykonane są z drewna, forniru, MDF-u foliowanego, arylowanego i lakierowanego. Połączenie tych materiałów z ascetycznym wzornictwem sprzętu AGD, stali i szkła daje wrażenie przestronności. Bardzo istotnym elementem nowoczesnego wnętrza, jest odpowiednio dobrane oświetlenie. Dzięki odpowiednio zainstalowanym punktom świetlnym możemy optycznie powiększyć przestrzeń. Fascynujące jest, że na bazie tego samego układu mebli można zaprojektować zupełnie inne style, modernizując jedynie materiały użyte do aranżacji. Kuchnie nowoczesne można podzielić na kilka grup w zależności od ich stylizacji.
Laboratoryjna
Kuchnie te są sterylne, przepełnione sztucznymi tworzywami, aluminium, szkłem i elementami wykonanymi z blachy nierdzewnej. Może być odbierana jako ascetyczna. Wnętrze takie urządzone jest w bardzo uporządkowanym i minimalistycznym stylu. Cechują go chłód i powtarzalność. Urok prostoty uzyskamy poprzez zastosowanie czytelnej i geometrycznej linii mebli oraz użycie odpowiednich materiałów i kolorów. Całość daje wrażenie sterylności. Ważnym elementem jest oświetlenie. Światło podkreśla wyrafinowany chłód wnętrza. Kolorystyka przeważnie nie wykracza poza chłodną paletę barw. Dominuje biel i szarość. Najczęściej stosuje się w takich kuchniach fronty lakierowane. Wysoki połysk drzwiczek podkreśla sterylność. W takich aranżacjach warto pamiętać, że stalowe elementy tych stylizacji są, niestety, dość trudne w utrzymaniu porządku. Szczególną uwagę należy zwrócić przy zakupie lodówki wykonanej z tak modnego dzisiaj inoksu, która jeśli nie jest zabezpieczona odpowiednim lakierem, pozostawia ślady palców. Wnętrza pozbawione są wszelkich ozdobników. Styl ten nosi również nazwę „high-tech”. Nie spodoba się zwolennikom domowego ciepła i miękkości.
Odmianą wcześniej opisywanego trendu jest styl skandynawski. Definiują go prostota i naturalność. Trend jest minimalistyczny i surowy, ale funkcjonalny. Dom według kanonów tego kierunku musi być naturalny i przyjazny. Obowiązują w nim kolory neutralne. Odcienie beży, ecru, wrzosu łączone są z grafitem, hebanem lub kasztanem. Modna w nim jest także biel i czerń. Gładkie i matowe ściany są ważnym elementem dekoracyjnym.
Nowoczesna ciepła
W ramach stylu nowoczesnego można wyróżnić również styl “ciepły”. Jego również definiuje prosta forma, lecz jej surowość złamana jest ciepłą kolorystyką mebli i ścian. Odcienie czerwieni, oranżu czy brązu nadają nowoczesnym kuchniom przytulniejszy charakter. Wykorzystując śmiałe kontrastowe barwy można stworzyć wnętrze o niepowtarzalnym charakterze. Wykorzystanie drewna w aranżacji powoduje, że pomieszczenie staje się przytulne i urzekające. Zauważa się wyraźny nawrót do lat pięćdziesiątych. Wypukłe fronty o zaokrąglonych kształtach sprawiają, ze kuchnia jest ergonomiczna i przytulna
Niezwykle ważnym elementem aranżacji są dodatki, na które początkowo wcale nie zwracamy uwagi. To one podkreślają harmonię. Warto zadbać o to, by te bibeloty także tworzyły klimat kuchni. W czasach obecnych dość łatwo zakupić poszukiwane drobiazgi do wyposażenia wnętrza. Przyjąć jednak należy jakąś obowiązującą zasadę. Konsekwencja – oto klucz do sukcesu.
Aranżacje wnętrz Lublin Vena- projektant wnętrz Urszula Tomaszewska
Komentarze
Prześlij komentarz
Profesjonalna wiedza opiera się również na słuchaniu wypowiedzi innych. Będę wdzięczna za Państwa opinie.
Z góry dziękuję Urszula Tomaszewska