Szukaj na tym blogu

czwartek, 14 sierpnia 2014

Aranżacja wnętrz kolorem

Przy wyborze kolorów do naszego mieszkania niezbędna jest spora wiedza o ich działaniu na nasze samopoczucie. To bardzo istotny element aranżacji wnętrz. Dobry projektant wnętrz wykorzystując wpływ kolorów potrafi zniwelować niedostatki architektoniczne wnętrz. Kolory mają moc. Dzięki właściwemu dobraniu koloru możemy optycznie powiększyć małe i ciasne wnętrza. Ponure, ciemne mieszkania mogą stać się jasne i przytulne.

Decydując się na wybór barw najczęściej działamy intuicyjnie. Niektóre barwy lubimy, inne nas irytują. Zdarza się, że brakuje nam odwagi do zastosowania w aranżacjach zdecydowanych barw. Tak mogą powstać jałowe, pozbawione charakteru wnętrza.

Kolor w dużej mierze decyduje o stylu wnętrza. Wprowadza nas w odpowiedni nastrój. Relaksuje,  dodaje wigoru,  niekiedy źle dobrany kolor przygnębia. Projekty wnętrz, w których wykorzystujemy  wiedzę na temat barw są o wiele trafniejsze. Właściwe dobranie kolorów sprawia, że niektóre elementy wystroju stają się dominujące, a inne znikają w tle.
Osoba, która robi projekt wnętrza musi  posiadać wiedzę o kolorach. Obecnie dużo się także mówi o energii barw. Symbolika kolorów jest głęboko zakodowana w naszej podświadomości:

 •  czarny – to kolor żałoby
 • biel to czystość
 • złoto symbolizuje bogactwo
 • czerwień ma charakter ostrzegawczy, jest to najbardziej zauważalny kolor
Kolory możemy podzielić na:
 • uspokajające
 • pobudzające.

Od czego zacząć wybierając barwy?

Na wstępie dobrze jest określić jaki charakter będzie miała nasza aranżacja wnętrza. Zdecydujmy się na barwę wiodącą. Dobrze, gdy intensywne kolory stosujemy w elementach łatwych do wymiany. Nieduży koszt ich zmiany sprawi, że projekt wnętrza będzie śmielszy, a kiedy wyjdzie z mody  łatwo będzie można ponownie zaprojektować wnętrze zgodnie z aktualnymi trendami. Modne barwy urzekają z reguły tylko na początku, ale po jakimś czasie zwyczajnie się nudzą. Zaaranżowanie pomieszczeń w kolory jednobarwne niekiedy pozbawione są przestrzenności. Głębię i światło z takiego wnętrza można podkreślić poprzez zastosowanie kontrastowych kolorów. Bądźmy ostrożni, bowiem zbyt duża ilość koloru ciemniejszego może przytłoczyć. Pamiętajmy, że nawet nieduże ciemne płaszczyzny „wychodzą” na pierwszy plan. Decydując się na dużą powierzchnię kontrastu powinniśmy uważać, by nie zachwiać optycznej równowagi wnętrza.
Tworząc aranżacje wnętrz dodatkowe efekty uzyskujemy poprzez odpowiednie nasycenie barw i ich zestawienia:
 1.  ciemny kolor wydaje się bliższy, jasny – dalszy
 2.  podłużny pokój wizualnie zmieni swoje  proporcje,  gdy krótkie ściany pomalowane są ciemniejszym kolorem, co optycznie skraca pomieszczenie
 3.  „podwyższymy” pokój malując sufit białym kolorem
 4.  wrażenia kolorystyczne możemy zwiększyć poprzez zastosowanie różnej struktury. Gładka i błyszcząca powierzchnia wydaje się bardziej oddalona niż chropowata, pomimo, ze są w tym samym kolorze
 5.  pastelowy kolor sprawia wrażenie dalszego. Warto go użyć  do oddalenia ścian w zbyt wąskim pomieszczeniu
Dzięki kolorom możemy zaaranżować upragniony klimat wnętrza:

 1. przytulny (czyli blisko i ciepło). To półmrok, otoczenie ze wszystkich stron, miękkość i ciepło. Charakter uzyskamy uzywając brązów, oranżu i żółcieni
 2.  przestronny wydobędziemy stosując kolory chłodniejsze

Nieporozumieniem jest tworzenie wnętrza przytulnego i przestrzennego naraz. Te dwa kierunki się wykluczają. Przytulny może być przykładowo kącik, a nie cała przestrzeń wnętrza. Tworzenie „przytulnej przestrzeni” grozi dusznością i… brakiem przestrzeni.

projektant wnętrz Lublin Urszula Tomaszewska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Profesjonalna wiedza opiera się również na słuchaniu wypowiedzi innych. Będę wdzięczna za Państwa opinie.
Z góry dziękuję Urszula Tomaszewska