Szukaj na tym blogu

wtorek, 25 lutego 2014

Styl francuski w aranżacji wnętrz

To styl przepełniony szykiem i elegancją. Fascynujące jest to, że wytworność osiąga on bez szczególnego bogactwa. Jest on jednocześnie przytulny i ciepły, ale i nie pozbawiony klasy i reprezentacyjności.

Wytworny, ale nie przesadnie bogaty. Reprezentacyjny, ale także ciepły i przytulny. Ten elegancki styl łączy cechy, które zdawałoby się, że się wykluczają.Charakterystyczne dla tego trendu jest eksponowanie pamiątkowych przedmiotów. Znajdzie się w nim miejsce na prezentację zarówno fotki przodków jak i starych mebli z duszą.
W sposób nowoczesny Francuzi urządzają jedynie kuchnie i łazienkę w zakresie nowatorskiego sprzętu AGD lub białego montażu.
Nie można powiedzieć, że francuskie wnętrza onieśmielają przepychem, jak niegdyś pomieszczenia pałacowe. Styl francuski jest wysmakowany i pozbawiony sztywności.Klimat przytulności, szyku i wyjątkowości uzyskują poprzez ozdobne drobiazgi oraz piękne tkaniny. Dużą rolę odgrywają też piękne tkaniny i dekoracyjne drobiazgi.

Łączenie styli, czyli eklektyzm, to jedna z cech charakteryzujących ten trend. Meble, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie łączone są ze sobą tworzą niepowtarzalny klimat wnętrz. W niejednym francuskim domu spotkamy urzekające przedmioty  w stylu Ludwika XV oraz Ludwika XVI.
Do dziś producenci mebli wzorują się na tej pięknej stylistyce i produkują meble na wzór starych foteli, sof, krzeseł, stołów, komód i sekretarzyków.
Ciekawe jest to, że we Francji ludzie nie starają się przeprowadzać renowacji starych mebli. Są dumni z ich wieku, historii i duszy. Jedyną renowację przeprowadzają na wymianie tapicerek, której już tkaniny się zniszczyły. Wówczas stylizują jak najbardziej się da na poprzednią aranżację .

Kolorystyka

Barwy pastelowe. Złamane biele, szarości, beże zbielałe błękity- to wszystko w zestawieniu ze złotymi i srebrnymi akcentami.

Zdobienia

Rzeźbienia na meblach w formie kwiatów. Snycerskie ozdoby to również Pęki trzcin i liście, niekiedy aplikacje ze złoconego brązu.

Zapraszam do przeczytania publikacji na temat: Wnętrza stylizowane na dawne lata

Projekty wnętrz Lublin - Vena - Urszula Tomaszewska
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Profesjonalna wiedza opiera się również na słuchaniu wypowiedzi innych. Będę wdzięczna za Państwa opinie.
Z góry dziękuję Urszula Tomaszewska