Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 7 października 2013

Aranżacja wnętrza w stylu minionej epoki . EmpireWielu z nas chciałoby, by chociaż na chwilę przenieść się w zamierzchłe czasy. Poczuć dostojność i klimat tamtych salonów, zamieszkać w pełnych przepychu zamkach, gdzie nie ograniczała nikogo ciasnota i mały metraż kawalerki.
Pomimo niezwykle zaawansowanej techniki wehikułu czasu jeszcze nie wynaleziono. Jedynym sposobem na przeniesienie się w tamte czasy jest  aranżacje wnętrz w stylu minionych epok.
Od zawsze najbardziej reprezentacyjnym miejscem domu był salon.
Rozwijało się tu życie kulturalne i towarzyskie dworu. w salonach podejmowano gości. Spotykano się w nim, by czytać na głos poezję lub muzykować.  W nich grywało się w karty, szachy, kości . W salonie odbywały się ważne uroczystości. Zdarzało się nawet, że odprawiano w nim śluby.
Przepych i bogactwo i  salonu nadawały prestiż całemu dworowi. Nie żałowano  kosztów na wystrój tego wnętrza. Jego umeblowanie było niezwykle okazałe. Znajdowały się w nim drogie kanapy, fotele, sofy, stoły z krzesłami, komody. W witrynach lub serwantkach wystawiono porcelanę, szkło, rodowe srebra,  i różne okazy motyli, muszli i kamieni.
Salony upiększane były przez obrazy sławnych artystów, pozłacane lustra, mosiężne świeczniki oraz makaty i kilimy. Na podłogach znajdowały się marmury, efektowne parkiety i bogato tkane dywany.
W najbogatszych domach znajdował się fortepian. W tych troszkę mniej zamożnych pianino.
Kominki oprócz ciepła i prezentowały majętność właścicieli. Dworzanie nie szczędzili pieniędzy na wystrój salonu. Warto zapoznać się ze stylami z tamtych lat, by lepiej je odwzorować. Klucz do sukcesu to konsekwencja odwzorowania stylu.
Empire
To styl wywodzący się z Francji. Ukształtował się w latach dziewięćdziesiątych XVIII wieku. Naśladował on greckie, rzymskie i egipskie motywy architektoniczne. Cechowała go symetria i nadmierna dekoracyjność w połączeniu z surowością formy architektonicznej. Charakteryzowały go luksusowe draperie z jaskrawego jedwabiu bardzo modne wówczas w całej Europie .
Masywne meble o prostych kształtach były bogato zdobione  złoceniami i złoconym brązem.
We Francji tak jak i w Anglii, panował okres klasycyzmu. Pomimo tego styl empire podlegał też innym silnym wpływom. Na elementy antyczne nakładały się motywy wysławiającą militarną potęgę Napoleona. Po jego kampaniach w Egipcie do aranżacji wnętrz wykorzystywano motywy egipskie.W dekoracjach pokazały się sfinksy, greckie kariatydy ( podpory architektoniczne), skrzydlate lwy, łabędź oraz cesarski orzeł. Pozostałe motywy to ”napoleońska pszczoła”, kwiat lotosu,  gwiazdy, palmety,  oraz medaliony .
Ściany
Powodzeniem cieszył się jedwab. Przeważnie jednobarwny lub o prostym wzorze. Modny był purpurowy, jaskrawożółty i zielony kolor. Niekiedy tkaniny przyklejano do ścian, najczęściej jednak drapowano je w sposób przypominający namiot. Połączenia między sufitem w kształcie namiotu, a ścianami zakrywano niekiedy lambrekinem w kształcie proporca.
Tapety
Francuzi w tamtych czasach byli najznakomitszymi producentami tapet. Stanowiły one często imitację tkanin. Wzory z reguły dobierano do obić tapicerskich i zasłon . Często salony oklejano pasami papieru mającymi pełnić rolę bordiury.
Bardzo modne były tapety z motywami przedstawiającymi widoki miast Paryża, Londynu, Konstantynopola oraz ilustracje scen ze znanych dzieł literackich. W obecnych czasach modne są dokładnie takie same tapety.

Okna
Okna zdobione były wymyślnie upiętymi, zasłonami z muślinu i draperiami z jedwabiu. Niekiedy okno przesłaniano dodatkowo jednobarwną roletą dobraną do jedwabnych draperii.
Meble
Meble cechowały się prostymi geometrycznymi kształtami, inspirowanymi wzorami antycznymi. Ozdobą ich były motywy  takie jak łabędź Józefiny, sfinks,skrzydlaty lew czy kariatyda.

Kariatyda, czyli podpora w kształcie kobiety dźwigajacaj na głowie. Źródło internet

Wojny napoleońskie utrudniły dostęp do egzotycznych materiałów, takich jak mahoń czy palisander . Producenci mebli korzystali wiec z lokalnego drewna: buku, klonu,  i orzecha włoskiego
Wiele krzeseł miało szablaste nogi, wytwarzano też taborety oparte na wzorze rzymskiego składanego stołka. Idąc za przykładem starożytnego Egiptu, nóżki mebli w formie łap zwierzęcych stosowano powszechnie w konsolach, gerydonach (okrągłych postumentach na świeczniki) i innych sprzętach. Powodzeniem cieszyły się szezlongi z oparciem z jednej strony lub też wysokimi oparciami o zróżnicowanych wzorach.
Oświetlenie
Nowe lampy olejne były dużo lepszą metodą oświetlenia. Jednak  w eleganckim towarzystwie, szczególnie przy uroczystych okazjach, nadal oświetlano pomieszczenia świecami woskowymi.
Akcesoria

Fabryka w Sevres wytwarzała w tym czasie twardą porcelanę. Zdobiono ją soczystymi kolorami, często wzbogacając o złote akcenty, a czasami nawet kropki emalii mające imitować szlachetne kamienie.
Kształty stylizowane były na wzorach rzymskich,  greckich i egipskich, naczyń w formie walca i kuli. Najwybitniejszym twórcą wyrobów z metalu był Pierre- Philippe Thomire. Wytwarzał akcesoria meblowe z brązu, obudowy do zegarów z Sevres, duże urny, delikatnie modelowane liśćmi i postaciami, oraz kandelabry.

Aranżacje wnętrz Lublin

Projektant wnętrz Lublin Vena Urszula Tomaszewska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Profesjonalna wiedza opiera się również na słuchaniu wypowiedzi innych. Będę wdzięczna za Państwa opinie.
Z góry dziękuję Urszula Tomaszewska