Szukaj na tym blogu

wtorek, 6 listopada 2012

Salon na przełomie wieków. Aranżacje wnętrz Lublin

Salon na przełomie wieków. Aranżacje wnętrz Lublin

W okresie od XVIII do XX wieku najbardziej reprezentacyjnym pokojem był salon. W nim od zawsze kwitło życie towarzyskie i kulturalne dworu. W nim podejmowano gości i tu odbywały się uroczystości. Wystrój wnętrza salonu i umeblowanie były więc najokazalsze.

Był urządzony najefektowniejszymi meblami – jednym lub dwoma różnymi kompletami, składającymi się z kanapy, stołu, krzeseł, foteli, sofy, komody i stolików do gier towarzyskich. W serwantkach lub witrynach przechowywano szkło, porcelanę, srebra, a także okazy muszli, motyli czy kamieni.Projekty wnętrz Lublin

Wówczas projekty wnętrz opierały się na umieszczeniu w salonie kosztownym mebli i dodatków. Salony zdobiły dywany, lustra, obrazy, świeczniki, makaty i kilimy. Zbiory te były wyrazem pasji kolekcjonerskich właścicieli. Do  elementów stanowiących stałe wyposażenie wnętrz  należał fortepian lub, w mniej zamożnych dworach, pianino. Kominki, dywany, zegary, lustra, świeczniki, obrazy, makaty i kilimy dopełniały wystroju salonu.

Przepych i zbytek salonu przydawał splendoru całemu dworowi. Właściciele nie szczędzili więc pieniędzy na jego wystrój. W mniejszych dworach salony użytkowano na co dzień, gromadząc się tu całą rodziną popołudniami i wieczorami. Tu odbywały się spotkania przy muzyce, czytano na głos fragmenty powieści i poezji. Grywano w karty, szachy czy kości. A nieraz i ksiądz celebrował nabożeństwa lub udzielał ślubu młodej parze.

Funkcje salonów do dziś pozostały niezmienne. Te współczesne aranżacje wnętrz różnią się jedynie bardziej nowoczesnym wystrojem. Wnętrza XIX-wiecznych domów pozostawały pod głębokim wpływem pełnego nostalgii ducha powrotu do przeszłości. Teraz – gdy coraz chętniej wracamy do przeszłości – i w nas odzywają się takie tęsknoty. Dlatego warto poznać główne trendy w aranżacjach z tamtej epoki, by umieć odwzorować je w naszych czasach.
 Warto przeczytać:


 Projektant wnętrz Lublin Urszula Tomaszewska

 Projektant Urszula Tomaszewska –„Vena”