Szukaj na tym blogu

środa, 17 października 2012

Mała kuchnia - wielkie wyzwanie

Porady projektanta wnętrz - Meble kuchenne Lublin - Vena

Aranżacja kuchni małej i nieustawnej kuchni to spore wyzwanie. Długie, wąskie kuchnie to problem z reguły dotyczący mieszkań w blokach. Zaprojektowanie takiego wnętrza wymaga dużej wiedzy o aranżacji wnętrz. Łatwo o błąd, za który płacić będzie trzeba latami.

Meble kuchenne Lublin - Vena

kuchnie lublin
Aranżacja kuchni- Meble kuchenne Lublin VenaNależy bardzo dokładnie przemyśleć urządzanie kuchni.W pierwszej kolejności dokładnie planujmy długość ciągu roboczego. Przemyślmy liczbę dolnych i górnych szafek. Przeanalizujmy co dokładnie ma się znajdować w naszej kuchni. Projekt dopasowany musi być zarówno do warunków architektonicznych, jak i rodzinnych.

Dobrze pamiętać, że w małej i wąskiej przestrzeni lepiej prezentują się nowoczesne meble o jasnych kolorach i prostej linii. Dobrze zaplanowana ergonomia to klucz do sukcesu. Kuchnia mimo swoich wymiarów nie powinna stracić ustawności. Parapet usytuowany na równi z dolnymi szafkami, czyli na wysokości ok. 85 cm, stwarza możliwość ustawienia mebli w kształcie litery „L”. Dodatkową zaletą takiego ustawienia jest optyczne skrócenie kuchni. Zazwyczaj lodówka rozpoczyna ciąg roboczy. Spowodowane jest to głównie jej wysokością.

Bardzo ważnym aspektem przy powstawaniu projektu kuchni są blaty oddzielające poszczególne sprzęty. Zlewozmywak powinien być zdystansowany od chłodziarki czy kuchenki chociaż niewielką 30-centymetrową szafką, co zapobiega chlapaniu wody na te sprzęty. Duża ilość szuflad w wąskiej kuchni zdecydowanie ułatwia pracę.

Małe i ciasne  kuchnie świetnie prezentują się w jasnych kolorach. Aranżacja tego pomieszczenia powinna być odzwierciedleniem naszych zwyczajów i upodobań. Aby ożywić projekt ścianę wolną od zabudowy kuchennej można podkreślić innym kolorem lub wytapetować. Obecnie rynek oferuje nam bardzo szeroką gamę dobrej jakości zmywalnych tapet.


Projektant wnętrz Urszula Tomaszewska