Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 22 października 2012

Jak dobierać kolory do wnętrz? Radzi projektant wnętrz z Lublina

Aranżacje wnętrz kolorem  

Przy doborze kolorów do naszego otoczenia przydaje się spora wiedza o oddziaływaniu barw. Kolory mają moc. Dobierając odpowiedni kolor możemy optycznie powiększyć niewielkie wnętrza. Pomieszczenia z oknami na północ są zazwyczaj ponure i pozbawione słońca, odpowiednie działanie kolorem może zmienić je w miłe i przytulne wnętrza.
Aranżacja wnętrza kolorem to ważna kwestia.

ścianka dekoracyjna
Ścianka dekoracyjna - telewizor

Przy wyborze barw zwykle działamy pod wpływem intuicji. Niektóre barwy lubimy, inne nas drażnią. Zdarza się, że w aranżacjach nie zwracamy szczególnej uwagi na kolory lub nie mamy odwagi do użycia zdecydowanych tonacji. Łatwo wtedy o jałowe, pozbawione klimatu wnętrza. Niemniej jednak kolorystyka tworzy charakter wnętrza. Wprowadza nas w odpowiedni nastrój. Dodaje wigoru  albo przygnębia. Relaksuje lub drażni. Gdy dysponujemy odpowiednią wiedzą na temat kolorów aranżacje wnętrz są o wiele korzystniejsze.

Odpowiedni dobór barw sprawia, że niektóre elementy wystroju stają się dominantami, a inne stanowią tło. Osoba wykonująca projekt wnętrza powinna sporo wiedzieć o kolorach. Obecnie dużo uwagi poświęca się energii kolorów. Symbolika kolorów jest głęboko zakodowana w naszej podświadomości: czarny – oznacza żałobę, biel to czystość, niewinność; złoto – bogactwo i luksus. Znaki ostrzegawcze czy reklamy oznaczamy na czerwono, gdyż jest to kolor łatwo rzucający się w oczy. Jednym z bardziej popularnych podziałów barw jest rozróżnienie na kolory uspokajające i pobudzające. Aranżacja wnętrza oparta na znajomości oddziaływania kolorów  to klucz do sukcesu.

Od czego zacząć wybierając kolorystykę? Musimy ustalić jaki charakter będzie miało projektowane wnętrze.  W pierwszej kolejności wybierzmy kolor wiodący. Intensywne barwy stosujemy w elementach łatwych do wymiany. Sprawi, że projekt wnętrza będzie odważniejszy, a gdy moda na dany kolor przeminie łatwo będzie można ponownie zaaranżować wnętrze  zgodnie z obowiązującymi trendami. Przykładowo  aranżując kuchnię fronty meblowe możemy zaplanować w kolorze ecru, a ścianę w kolorze śliwkowym. Pozwoli to na łatwe odświeżenie wizerunku kuchni w przypadku, kiedy kolor śliwkowy wyjdzie z mody. Modne barwy fascynują na początku, ale po pewnym czasie męczą.

Jednobarwne aranżacje wnętrza często pozbawione są przestronności. Głębię i światło z takiego wnętrza można wydobyć przez zastosowanie kontrastowych barw. Proporcje nie powinny być równe, ale przewaga koloru ciemniejszego może przytłoczyć. Pamiętajmy, że nawet niewielkie ciemne elementy „wychodzą” na pierwszy plan. Na przykład na dużej jasnej ścianie naszą uwagę zwraca mała ciemna rama obrazu. Decydując się na dużą powierzchnię kontrastu należy uważać, by nie zachwiać optycznej równowagi wnętrza. Tworząc aranżacje wnętrz dodatkowe efekty uzyskujemy poprzez odpowiednie nasycenie barw i ich zestawienia:


  • ciemny kolor wydaje się bliższy, 
  • jasny – dalszy. ·
  •  „podwyższymy” wnętrze malując sufit białym kolorem.· 
  • gdy pokój jest podłużny, dobrze gdy krótkie ściany pomalowane są· ciemniejszym kolorem, co optycznie skraca pomieszczenie. 
  • pastelowa barwa wydaje się być daleka – to dobry kolor do oddalenia ścian w zbyt wąskim pomieszczeniu, na przykład w przedpokoju kolor piasku można wykorzystać do przybliżenia ścian.
 Wrażenia kolorystyczne możemy jeszcze spotęgować stosując różną strukturę.

  • Gładka i błyszcząca powierzchnia wydaje się bardziej oddalona niż chropowata, choć w tym samym kolorze. 
  •  
Dzięki kolorom możemy osiągnąć ulubiony klimat wnętrza: -

  •  przytulny (czyli blisko i ciepło). To półmrok, otoczenie ze· wszystkich stron, miękkość i ciepło. Atmosferę taką uzyskamy dzięki użyciu brązów, oranżu i żółcieni. - 
  • przestronnie – oznacza przedmioty dość odległe od siebie. Odczucie przestrzeni, światła i dalekiej perspektywy dają kolory chłodniejsze.
 Błędem będzie więc tworzenie wnętrza przytulnego i przestrzennego naraz. Te dwa aspekty w zasadzie się wykluczają. Przytulny może być na przykład kącik, ale nie cała przestrzeń wnętrza. Tworzenie „przytulnej przestrzeni” grozi dusznością i… brakiem przestrzeni.


projektant wnętrz  Lublin - Vena - Urszula Tomaszewska