Szukaj na tym blogu

niedziela, 4 marca 2012

Dobrze urządzona kuchnia. Meble kuchenne Lublin


Dobrze urządzona kuchnia odwzajemnia się wygodą użytkowania przez wiele lat, bowiem kuchnię tak naprawdę projektujemy na ok. 25 lat.
Zanim zabierzemy się do aranżacji kuchni warto zapoznać się z poniższymi radami.
1. Na początku kuchnię należy podzielić na strefy, wyróżniamy pięć podstawowych stref :

Projektowanie kuchni


  • Zapasy to miejsce, w którym przechowujemy środki żywności takie jak chleb, mąki, kasze oraz produkty przechowywane w lodówce i zamrażarce. Ponieważ gotowanie zaczynamy od wyjęcia potrzebnych rzeczy dobrze jest, gdy na początku ciągu roboczego znajduje się lodówka i szafka przeznaczona do przechowywania żywności. Obok chłodziarki powinno być miejsce do wykładania zakupów i blat do obróbki wyjętych produktów.
 
  • Przechowywanie to miejsce na środki codziennego użytku, czyli szafki na naczynia, szklanki i sztućce.
 
  • Zmywanie. W tej strefie powinien znaleźć się zlewozmywak i zmywarka. Pod zlewem należy umieścić kosz na śmieci. W tym bowiem miejscu zbierać się będzie najwięcej odpadków. To doskonałe miejsce na przechowywanie środków czystości.
 
  • Przygotowywanie to obszar prac kuchennych. Potrzebny jest tutaj blat, na którym będziemy przygotowywać potrawy do gotowania. Najczęściej jest to główna strefa pracy, dlatego blat nie powinien być krótszy niż 80 cm . Jest to miejsce na różne naczynia na przykład miski, sztućce robocze, deski do krojenia, oraz drobny sprzęt AGD na przykład roboty kuchenne. Tu należy umieścić na środki spożywcze potrzebne do przyrządzania potraw takie jak na przykład przyprawy, olej, ocet.
 
  • Gotowanie. Tutaj się znajdą kuchnia, piekarnik, mikrofalówka, garnki, patelnie, przykrywki, formy do pieczenia itp. Całość naszego ciągu roboczego powinien kończyć stolik lub blat, służący do odstawiania gotowych już dań.
2. Zachowajmy odpowiednią kolejność. Zawsze na początku musi być projekt.
  • Błędem jest zakupywanie przed wykonaniem projektu urządzeń AGD, bowiem zwyczajnie mogą być zbyt szerokie, np. pomimo przekonania zmywarka o szerokości 60 cm może się nam nie zmieścić w kuchni. W jej miejscu dużo lepiej zdawać będzie egzamin zmywarka o szerokości 45 cm .
 
  • Nie kupujmy też płytek do kuchni zanim wybierzemy kolorystykę mebli kuchennych, gdyż mogą one nie pasować. Wnętrze powinno być zaplanowane kolorystycznie w całości.
 
  • Elektryka powinna być ściśle dopasowana do projektu, dlatego określenie gdzie i jakie gniazda należy zrobić musi wynikać z zaakceptowanej aranżacji kuchni.
3. Idealny ciąg roboczy w kuchni to: lodówka, zlewozmywak, płyta kuchenna i na końcu stół. W tej kolejności powinniśmy ustawiać najważniejsze sprzęty w kuchni. Nie zawsze nasze pomieszczenia pozwalają na takie rozmieszczenie. Warto jednak trzymać się ściśle tych wytycznych
4. Ergonomiczne ustawienie mebli kuchennych powinno przewidywać blaty robocze pomiędzy poszczególnymi sprzętami w kuchni. Blat pomiędzy zlewozmywakiem, a kuchenką ułatwia odstawianie naczyń podczas gotowania. Dużo łatwiej smaży się naleśniki, gdy po obu stronach kuchenki są blaty. Można bezpiecznie korzystać ze zlewu, nawet podczas smażenia, jeśli zachowana jest odpowiednia odległość między zlewozmywakiem i kuchenką. Dobrze jest, gdy koło lodówki znajduje się blat roboczy, pozwalający na położenie wyjętych produktów.
5. Umieszczenie kuchenki w rogu lub w przejściu utrudnia korzystanie z niej, a wystające uchwyty patelni mogą być przyczyną groźnych poparzeń.
6. Prawidłowa wysokość szafek dolnych to 85 - 90 cm . Wymiar ten jest uzależniony od wzrostu użytkowników. Wymiar 90 cm zalecany jest dla ludzi powyżej 185. Prawidłowe usytuowanie blatów, pozwoli uniknąć garbienia się przy przygotowaniu posiłków.
7. Wysokość blatów kuchennych wpływa na umieszczenie okna. Warto o tym pamiętać planując zamontowanie okna w nowo budowanym domu lub przy wymianie okna w istniejącym mieszkaniu. Jeśli chcemy aby blat kuchenny stanowił jednocześnie parapet, umieśćmy okno na wysokości 82 cm od ułożonej podłogi. Pozwoli nam to zrezygnować z parapetu, a na jego miejscu wpuścić blat w niszę okienną.

Projektant wnętrz Lublin Urszula Tomaszewska