Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 12 grudnia 2011

Meble kuchenne - z czego fronty?


O wyglądzie mebli kuchennych najbardziej decydują drzwiczki, inaczej zwane frontami. Warto bliżej zaznajomić się z materiałami dostępnymi obecnie na rynku. Warto poznać zarówno ich walory wizualne, jak i techniczne. Każdy z materiałów używanych do produkcji frontów meblowych ma swoje zalety i wady.
 
Drzwiczki szafek mogą być wyprodukowane z :
 Drewno


Na cenę mebli wpływa zastosowany materiał. Tańsze to sosna, olcha oraz świerk. Droższe – czereśnia, dąb, brzoza, jesion. Niektóre tańsze gatunki drewna specjalnie się bejcuje, aby imitowały drewno droższe i szlachetniejsze. Obecnie dość modne jest patynowanie drewna w celu jego postarzenia.
Zaletą mebli kuchennych z drewna jest przede wszystkim naturalność. Drewno można wyginać i dowolnie wybarwiać. Poza wyjątkami to materiał niezwykle trwały. Ma naturalny kolor, więc można dobrać dowolne kuchenne dodatki. Wadą jest konieczność konserwacji i szczególna dbałość o fronty z drewna. Drewno cały czas pracuje i źle wysuszone lub zakonserwowane może się wypaczać i rozsychać, tworząc mało efektowne szczeliny.
Płyta wiórowa laminowana

Materiał jest tani, ale nietrwały i nieodporny na wilgoć i uderzenia. Wymaga okleinowania krawędzi ciętych.

Do produkcji drzwiczek stosuje się zwykle płytę o grubości 1,8 cm, która jest laminowana. 
Zaletą jest niska cena. Wadą – kruchość, która zmusza do produkcji drzwi o prostych kształtach bez ozdób. Materiał nie daje się wyginać, a krawędzie zaokrąglać. Obecnie coraz rzadziej stosuje się  płytę laminowaną na fronty drzwiowe.
Foliowany MDFTo najczęściej stosowany materiał na fronty. Do jej produkcji używa się zmielonego i sprasowanego drewna. Fronty mogą być zarówno foliowane, lakierowane  lub fornirowane. 
Zaletą jest zarówno niska cena, jak i duża trwałość materiału – pod warunkiem, że wykonany jest przez dobrego producenta.
MDF poprzez łatwość w obróbce daje ogromne możliwości aranżacyjne. Można stosować różne frezowania drzwiczek, wyginać je, zaokrąglać. Dzięki możliwości dowolnego wyginania możemy zamówić drzwiczki ukształtowane w nieregularny sposób.
Na rynku występuje bardzo bogate wzornictwo folii stosowanych do produkcji tych frontów. Odpowiednie foliowanie czasami do złudzenia przypomina drewno. Produkowane są nawet fronty patynowane.

Lakierowany MDFDaje nieskończone możliwości projektowania poprzez szeroką gamę kolorystyczną. Fronty bardzo łatwo utrzymać w czystości, jednak materiał ten jest dość delikatny, podatny na porysowania. Stosuje się go najczęściej na fronty górnych szafek.
 
Akrylowany MDFPłyta MDF powleczona jest akrylową powłoką o grubości ok. 1mm. Zapewnia to bardzo wysoką skalę połysku a także efekt odbicia światła zbliżony do tradycyjnego lustra. Krawędzie frontów wykończone są obrzeżem w barwie frontu lub obrzeżem aluminiowym . Wysoka jakość tych frontów pozwala na ich wieloletnie użytkowanie. Jest dużo odporniejszy niż lakierowany.

Fornirowany MDF  ( okleina naturalna)To bardzo cienkie płaty drewna naklejone pod specjalną prasą na płytę MDF. Zaletą jest bogate wzornictwo, bowiem stosowane są forniry z drewna egzotycznego jak i krajowego.
Ramki aluminiowe Zastosowanie aluminium pozwala na aranżację nowoczesnych mebli. Materiał ten stosowany jest najczęściej na fronty szafek górnych. Wypełnieniem może być szyba przezroczysta,  piaskowana lub kolorowa.
Ramki produkowane są w różnych grubościach.
Atutem jest trwałość anodowanej powłoki i łatwość utrzymania w czystości.Meble kuchenne Lublin
Aranżacje wnętrz Lublin Vena

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Profesjonalna wiedza opiera się również na słuchaniu wypowiedzi innych. Będę wdzięczna za Państwa opinie.
Z góry dziękuję Urszula Tomaszewska