Szukaj na tym blogu

środa, 17 sierpnia 2011

Okap czy pochłaniacz


W większości mieszkań w bloku zainstalowanie okapu do komina jest niezgodne z warunkami dyktowanymi przez spółdzielnie. Często montujemy je potajemnie narażając się na niepotrzebny stres podczas czasowych kontroli z zakładu gazowniczego.

Na szczęście producenci okapów pomyśleli o takich sytuacjach i stworzyli pochłaniacze. Przy zakupie należy się upewnić, co do typu okapu. Nie każdy okap może być pochłaniaczem, za to każdy okap może być wyciągiem.

Okap – pochłaniacz przefiltrowuje powietrze w tzw. obiegu zamkniętym. Czyli bez odprowadzenia powietrza z okapu do przewodu wentylacyjnego. Funkcję komina zastępują specjalne filtry z aktywnym węglem, który oczyszcza powietrze z nieprzyjemnych zapachów, zostawiając w kuchni świeżość. Taki okap wymaga co jakiś czas wymiany wkładek (aktywny węgiel się zużywa).

Wyciąg może pracować tylko wtedy, gdy powietrze z okapu jest odprowadzane do komina wentylacyjnego za pomocą rury (w tzw. obiegu otwartym). Najskuteczniej odprowadza opary i jest tańszy w utrzymaniu. Ale jego wadą jest przymusowa lokalizacja nieopodal komina. Gdy umieszczamy go dalej, zmuszeni jesteśmy do maskowania nieładnych rur.

W okapie podłączonym do wentylacji, nie montuje się dodatkowych filtrów węglowych, bo nieczystości wyrzucane są do przewodu wentylacyjnego.
By zapobiec osiadaniu na meblach i ścianach lotnych tłuszczów, niezależnie od typu wybranego okapu, należy stosować odpowiednie filtry przeciwtłuszczowe. Polecam filtr aluminiowy wielokrotnego użytku. Myje się go raz na miesiąc w zmywarce lub w ciepłej wodzie z płynem do mycia naczyń.

Oprócz eliminowania zapachów okapy stanowią także dekorację kuchni. To jeden z najbardziej widocznych sprzętów gospodarstwa domowego.

Można znaleźć okapy o różnorodnych kształtach: od tradycyjnych – nawiązujących do kominów nad piecami węglowymi, przez nowoczesne o różnorodnych formach: kwadratowe, owalne, okrągłe, lakierowane lub wykonane ze stali szlachetnej. Z szybą, a nawet z... telewizorkiem.

Dopasujmy wydajność okapu do kubatury naszej kuchni. Wentylator zasysający powietrze do okapu przeważnie ma trzy biegi. Moc wentylatora waha się od 45 do 330 W. Okapy większej mocy bywają głośniejsze i zużywają więcej prądu.

Od mocy wentylatora zależy wydajność okapu – określana w metrach sześciennych na godzinę. Okap powinien przefiltrować całe powietrze w kuchni od 6 do 10-12 razy w ciągu godziny. Wydajność okapów waha się w granicach od ok. 200 do 720 m3 /h.

Aranżacje wnętrz Lublin „Vena”- projektant wnętrz Urszula Tomaszewska

 
Meble kuchenne Lublin Vena
Projekty wnętrz Lublin Vena Urszula Tomaszewska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Profesjonalna wiedza opiera się również na słuchaniu wypowiedzi innych. Będę wdzięczna za Państwa opinie.
Z góry dziękuję Urszula Tomaszewska