Szukaj na tym blogu

czwartek, 20 maja 2010

Wybieramy meble


Jest to mój artykuł publikowany w "Kurierze Lubelskim"
O wyglądzie mebli kuchennych najbardziej decydują drzwiczki, inaczej zwane frontami. Warto bliżej zaznajomić się z materiałami dostępnymi obecnie na rynku. Warto poznać zarówno ich walory wizualne, jak i techniczne. Bo każdy z materiałów używanych do produkcji frontów meblowych ma swoje zalety i wady.
Drzwiczki szafek mogą być wyprodukowane z różnych materiałów:

# z drewna: na cenę mebli wpływa zastosowany materiał. Tańsze to sosna, olcha oraz świerk. Droższe – czereśnia, dąb, brzoza, jesion. Niektóre tańsze gatunki drewna specjalnie się bejcuje, aby imitowały drewno droższe i szlachetniejsze. Obecnie dość modne jest patynowanie drewna w celu jego postarzenia.
Zaletą mebli z drewna jest przede wszystkim naturalność. Drewno można wyginać i dowolnie wybarwiać. Poza wyjątkami to materiał niezwykle trwały. Ma naturalny kolor, więc można dobrać dowolne kuchenne dodatki. Wadą jest konieczność konserwacji i szczególna dbałość o fronty z drewna. Drewno cały czas pracuje i źle wysuszone lub zakonserwowane może się wypaczać i rozsychać, tworząc mało efektowne szczeliny.

# z płyty wiórowej: materiał jest tani, ale nietrwały i nieodporny na wilgoć i uderzenia. Wymaga okleinowania krawędzi ciętych.
Do produkcji drzwiczek stosuje się zwykle płytę o grubości 1,8 cm, która może być laminowana lub fornirowana. Zaletą jest niska cena. Wadą – kruchość, która zmusza do produkcji drzwi o prostych kształtach bez ozdób. Materiał nie daje się wyginać, a krawędzie zaokrąglać.

# z płyty MDF: to obecnie najczęściej stosowany materiał na fronty. Do jej produkcji używa się zmielonego i sprasowanego drewna.
Fronty mogą być zarówno foliowane, jak też lakierowane. Zaletą jest zarówno niska cena, jak i duża trwałość materiału – pod warunkiem, że wykonany jest przez dobrego producenta.

MDF poprzez łatwość w obróbce daje ogromne możliwości aranżacyjne. Można stosować różne frezowania drzwiczek, wyginać je, zaokrąglać. Dzięki możliwości dowolnego wyginania możemy zamówić drzwiczki ukształtowane w nieregularny sposób. Odpowiednie foliowanie czasami do złudzenia przypomina drewno. Produkowane są nawet fronty patynowane.
Lakierowany MDF daje nieskończone możliwości projektowania poprzez szeroką gamę kolorystyczną. Fronty bardzo łatwo utrzymać w czystości.
Wadą płyty MDF jest wykonanie z nieekologicznego materiału. Ponadto płyta MDF nieodpowiednio zabezpieczona zaczyna „pęcznieć”. Jak i w przypadku innych materiałów gorsze gatunkowo płyty nie są odporne na wodę.
Projektant wnętrz Vena Lublin- Urszula Tomaszewska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Profesjonalna wiedza opiera się również na słuchaniu wypowiedzi innych. Będę wdzięczna za Państwa opinie.
Z góry dziękuję Urszula Tomaszewska