Jaki zlewozmywak?- Aranżacje wnętrz Lublin


Jest to mój artykuł publikowany w Kurierze Lubelskim
O funkcjonalności decyduje zastosowany materiał oraz ilość i kształt komór
Bardzo często, aranżując kuchnie, zlewozmywak spychamy do roli drugoplanowej. Kosztem jego wielkości staramy się zyskać drogocenne centymetry powierzchni roboczej. Jest to podstawowy błąd projektowy, gdyż zlewozmywak jest miejscem, przy którym spędzamy bardzo dużo czasu.
Przygotowując posiłki, nie sposób ominąć zlewozmywaka, w którym zmywamy naczynia, płuczemy produkty, kroimy, suszymy, a nawet obieramy warzywa. Wykonujemy tu prawie wszystkie czynności związane z przyrządzeniem jedzenia, dlatego powinien on być jak najbardziej funkcjonalny i wygodny. Dobre aranżacje wnętrz wymagają zapoznania się z tym tematem. Obecna oferta rynkowa może przyprawić o zawrót głowy. Warto więc uporządkować swoją wiedzę, by wybrać najlepszą opcję. W zależności od sposobu montażu zlewozmywaki dzielimy na:

* zlewozmywaki podwieszane – nakładane na szafkę,
* do wbudowania – stanowiące całość z blatem.
Zlewozmywak nakładany na szafkę, jak sama nazwa wskazuje, opiera się na meblu kuchennym. Minusem takiego rozwiązania jest niestety zaciekanie wody pomiędzy szczelinami. Zastosowanie silikonu pozwala zminimalizować to zagrożenie.
Powszechnie stosowanym rozwiązaniem jest zlewozmywak do wbudowania. Otwór wycina się na podstawie szablonu dostarczonego przez producenta. Pozwala to zachować ciągłość blatu. Przerwy powstałe przy styku z blatem wypełnia się specjalnymi uszczelkami.
Naturalny kamień i ceramika to doskonałe materiały dla umieszczenia zlewozmywaka podwieszanego (do podbudowy). Sam blat bezwzględnie powinien być wykonany z tworzywa odpornego na wodę, bo zlew jest mocowany do blatu kuchennego od spodu.
Idealnym, aczkolwiek kosztownym rozwiązaniem są zlewy stanowiące całość z blatem. A na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając rodzaj zlewozmywaka?


* ILOŚĆ I KSZTAŁT KOMÓR Decydują o funkcjonalności zlewu. Warto wnikliwie rozważyć liczbę komór i nie zmniejszać ich za wszelką cenę. Dużo wygodniej się go eksploatuje, gdy są dwie spore komory i ociekacz. Możemy sprawniej zmywać z wykorzystaniem jednej komory na płyn, a drugiej – na płukanie.
Dużo mniej wygodne są zlewozmywaki półtorakomorowe (płytsza do odcedzania). Jednokomorowe – są dobrym rozwiązaniem w sytuacji, gdy mamy zmywarkę. Swoich zwolenników mają też zlewozmywaki narożne.
Producenci oferują komory o różnej wielkości i kształtach, mniej lub bardziej regularnych, w zależności od upodobań klienta.
Najpopularniejsze są kwadratowe lub prostokątne. Bardzo efektownie prezentują się zlewy w kształcie koła, owalu czy też trapezu.
* ZASTOSOWANY MATERIAŁ Zacznijmy od stali szlachetnej (nierdzewnej, chromoniklowej). Dzięki domieszce chromu i niklu ma połysk i jest wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne. Taki zlew może być wykonany ze stali polerowanej, dającej efektowny połysk, lecz wymagającej nieustannego pucowania. Kropelka zaschniętej wody pozostawia brzydkie zacieki. O wiele łatwiej utrzymać w czystości powierzchnię naśladującą fakturę lnu.
Podstawowym atrybutem zlewozmywaków z blachy emaliowanej jest ich dobra cena. Kolejnym plusem jest łatwość do utrzymania w czystości. Niestety są one dużo mniej wytrzymałe, a pojawiające się w trakcie użytkowania porysowania i odpryski zmuszają do wymiany, co pociąga za sobą z reguły zakup nowego blatu.
Kompozyt mineralno-żywiczny to tworzywo zawierające w swym składzie zmielone minerały: granit, kwarc lub krzem oraz akryl i żywice akrylowe oraz pigmenty. Wyglądem i własnościami podobny jest do naturalnego kamienia. Jest niezwykle wytrzymały na porysowania, przebarwienia i pęknięcia. Na dodatek producenci oferują szeroką gamę kolorystyczną takich zlewozmywaków.

Aranżacje wnętrz Lublin „Vena”- projektant wnętrz Urszula Tomaszewska

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Sypialnia

Wnętrza mieszkań - modne aranżacje wnętrz - salon

Grafitowa kuchnia z miedzanymi dodatkami