Szukaj na tym blogu

czwartek, 6 maja 2010

Aranżacje wnętrz poddaszyJest to mój artykuł publikowany w www.wiadomosci24.pl
Dobry projekt poddasza to niemałe wyzwanie. Są to pomieszczenia pełne niepowtarzalnego klimatu i uroku lecz niestety z reguły nieustawne. Trudne do zaprojektowania poprzez istniejące w nich liczne skosy i zróżnicowane wysokości.
Aranżacje wnętrz poddaszy wymagają sporej wiedzy o ergonomii. Te często duże metrażowo pomieszczenia często okazują się nieustawne. Wykonując projekt takiej kuchni warto już na samym wstępie zweryfikować marzenia o umieszczeniu w niej wszystkich podpatrzonych rozwiązań. Myślenie nasze powinno być jasne i konkretne. Zaplanujmy na wstępie powierzchnię z pełną wysokością.


W najwyższych punktach kuchni wstawmy lodówkę. Oczywiście nie może ona znajdować się pośrodku ciągu mebli. Ze względu na swą wysokość musi zaczynać zabudowę kuchenną. Przeciętna wysokość lodówek to 185 centymetrów. Niższe mają ok. 125 centymetrów. Najniższe to podblatowe, czyli 85 centymetrowe. Na wstawienie chłodziarki należy zostawić minimum 60 centymetrów. Przy zakupie lodówki warto zwrócić uwagę na wypukłość drzwi. Im bardziej zaoblone, tym więcej należy ją odsunąć od ściany, aby można było w pełni otworzyć drzwiczki. Zlewozmywak z ociekaczem potrzebuje od 60 do 120 centymetrów.

Zlew to jedno z podstawowych miejsc pracy w kuchni, toteż nie zawsze warto je minimalizować. Na zmywarkę należy przewidzieć 45 lub 60 cm. W małych kuchniach nie warto upierać się przy wyborze szerszej zmywarki. Z reguły myjemy w niej talerze i sztućce. Garnki, szczególnie, gdy mamy dużą rodzinę, i tak się w niej nie mieszczą. Mniejsza pozwala na codzienne zmywanie. Częściej ją uruchamiając unikamy przykrego zapachu wynikającego z długiego zbierania naczyń.

Kuchenka z wiszącym nad nią okapem zajmuje od 50 do 60 cm. Okap nie zawsze musi być podłączony do komina. Obecnie okapy mają funkcję pochłaniacza. Odpowiednie filtry zastępują funkcję wchłaniania tłuszczy i oparów.


Łącznie na sam sprzęt należy zaplanować od 180 do 240 centymetrów długości pomieszczenia. Nie powinniśmy zapomnieć o niezbędnych blatach roboczych pomiędzy zlewem i kuchenką oraz lodówką. Prawidłowy przykład ciągu roboczego wygląda tak: lodówka, blat, zlewozmywak, blat, kuchenka, blat. Regulując szerokościami blatów możemy uzyskać całkiem dobrą ustawność. Warto poświęcić trochę czasu na projekt, by stworzyć przytulną i ergonomiczną kuchnię.

W prezentowanej kuchni urzekający klimat poddasza podkreśla nowoczesna aranżacja. Lakierowane na wysoki połysk fronty doskonale odbijają światło optycznie ją powiększając. Meble zostały rozmieszczone zgodnie z zasadami funkcjonalności. Marzenie o wysoko umieszczonym piekarniku udało się zrealizować umieszczając odpowiednie szafki na granicy pokoju i kuchni. Różne aranżacje wnętrz możemy zobaczyć na www.kuchnie-vena.pl
Projektant wnętrz Lublin Urszula Tomaszewska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Profesjonalna wiedza opiera się również na słuchaniu wypowiedzi innych. Będę wdzięczna za Państwa opinie.
Z góry dziękuję Urszula Tomaszewska