Szukaj na tym blogu

sobota, 3 kwietnia 2010

Kuchnia - ale jaka?


Jest to mój artykuł publikowany w Kurierze Lubelskim
Kuchenka wolnostojąca lub pod zabudowę ?


Aranżacje wnętrz kuchennych powinny również uwzględniać przyłącza hydrauliczne, gazowe i elektryczne. Musimy już na wstępie zadecydować o wielu sprawach. Do urządzeń należy bowiem doprowadzić instalacje zasilające. Do kuchni wyspowych (czyli takich, w których kuchenka umieszczona jest na środku pomieszczenia) trzeba doprowadzić instalacje w podłodze.

Obecnie rynek proponuje szeroką ofertę sprzętu AGD. Jednym z nich jest kuchenka. Kuchenki te dzielimy na dwie podstawowe grupy:

•KUCHENKI WOLNOSTOJĄCE.Obecnie aranżacje wnętrz coraz rzadziej stosują ten rodzaj kuchenki.Wolnostojace, czyli jak sama nazwa mówi są niezależne, nie wymagające dodatkowych szafek pod zabudowę. Wykonane z blachy inox lub emaliowane. Występują w rozmiarach o szerokości 50 lub 60 cm. Wyposażone są w płytę gazową lub elektryczną (w tym ceramiczną) oraz piekarnik elektryczny. Atutem jest cena. Można je kupić już za 800 zł. Minusem to, że okruchy i brud wpadają w szczeliny wokół urządzenia.


•KUCHENKI DO ZABUDOWY To obecnie bardziej popularna grupa. Różnią się od kuchni wolno stojących przede wszystkim sposobem i miejscem montażu. Do tego typu urządzeń potrzebna jest szafka, w którą należy wstawić piekarnik oraz blat, w którym montuje się płytę grzejną.
Każdy piekarnik przeznaczony do zabudowy powinien być wyposażony w chłodzenie obudowy, którego zadaniem jest chronić meble przed nadmiernym nagrzaniem. Urządzenia te charakteryzują się takimi samymi funkcjami jak kuchnie wolno stojące. Ale mają ponadto cechy spotykane tylko w tego typu urządzeniach. Podstawową jest możliwość niezależnego umieszczenia piekarnika i płyty grzejnej.
Nowoczesne projekty wnętrz przewidują bardzo bezpieczne i wygodne umieszczenie piekarnika na wysokości blatów. Nie każda kuchenka daje się rozdzielić. Warunkiem jest wyposażenie jej w osobne panele sterowania. Wariant taki wprawdzie podnosi koszty, ale daje większe możliwości projektowe. Plusem takiej kuchenki jest także łatwość utrzymania jej w czystości.
Projektowanie wnętrz Lublin- Vena- Urszula Tomaszewska
źródło:http://archiwum.kurierlubelski.pl/module-dzial-viewpub-tid-9-pid-23876.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Profesjonalna wiedza opiera się również na słuchaniu wypowiedzi innych. Będę wdzięczna za Państwa opinie.
Z góry dziękuję Urszula Tomaszewska